Duben 2012

Akce Německo II

30. dubna 2012 v 20:53 | Ťupy |  Ostatní
Ahoj, tak přináším další informace ;-)

Zájemců je zatím celkem 5. Z toho plyne :
- poštovné z Německa by mělo být 1 euro/osoba... to je nějakých 25 Kč
- poplatek za převod peněz na zahraniční účet by měl být 50 Kč/osoba

Dohromady to tedy dělá nějakých 75 Kč/osoba... Je dost možné, že se cena ještě o něco málo sníží. Záleží ale také na kurzu eura ;-)

Přesné datum, kdy se bude objednávat vám bohužel neřeknu. Ani v eshopu a ani na jejich oficálních facebookovských stránkách není žádný přesný termín, kdy by měly novinky od Collecty na skald dorazit. Podle newsletteru by to mělo být v njebližších týdnech... Je to věc nepříjemná a bohužel s ní já a ani vedení eshopu nic neudělá :( Ale hlavu vzhůru a nezapomeňte, že kdo si počká, ten se dočká ;-)

Jelikož mi zatím všichni zájemci poslali seznam toho, co budou chtít máte ode mně zatím pokoj. Ti, co ještě váhají mají stále čas něco dopsat, případně škrtnout. Můžete se zatím rozmyslet, jakým způsobem budete chtít balíček poslat k vám domů. Při platbě předem na účet je poštovné levnější než dobírka...

Abych předešel tomu, že jsem někomu něco zapomněl objednat, pošlu všem účastněným ještě kontrolní email, ve kterém bude vše shrnuto ;-)

V případě jakýchkoliv nejasností se prosím obraťte rovnou na mě. Můžete mě kontaktovat zde na blogu a nebo na mailu Tarongo@seznam.cz

Plánované přírůstky z Německa...

29. dubna 2012 v 17:16 | Ťupy |  Novinky
Konec dubna se pomalu blíží. Bohužel pro nás se bude muset akce Německo posunout o pár týdnů kvůli spoždění dodávky Collecty do eshopu.( o tom jsem informoval již dříve )

Je tedy na čase, abych konečně zveřejnil seznam toho, co k nám přijede ;-)

Dorazí k nám hned několik kopytníků... jsou to většinou páry ;-)
1. Pár antilop vraných. Mladý chovný pár, který se stane základem pro budoucí skupinu tohoto druhu u nás v zoo parku. Budou obývat spolčnou expozici se stádem zeber, pakoni a gazelami.

2. Pár kudu velkých. Ano, další jedinci tohoto druhu k nám měli dorazit již loni. Bohužel se tak nestalo. Npravujeme to tedy letos. Přijede mladý pár. Budou obývat výběh z žirafami a s naším starým samcem kudu velkého.

3. Samice okapi. Jelikož jsme zjistili, že je naše Maira bohužel neplodná, zažádali jsme o dalšího člena naší skupiny. Bylo nám kupodivu vyhověno a samice dorazí ;-)

4. Samec štětnouna afrického. Je to vůbec první jedinec tohoto druhu, kterého budete moci v našem zoo parku spatřit. najdete ho v nové expozici nedaleho výběhu rpo žirafy a kudu velké.

Dále mám v plánu koupit ještě pár mláďat. Která to budou, vám ale samozřejmě nepovím :D

...INFORMACE OHLEDNĚ AKCE NĚMECKO...

Tak, termín se nám snad pomalu blíží a proto prosím, abyste mi již zaslali seznam toho, co budete kupovat. Ti co to již udělali, to znovu dělat nemusí ;-)

Nezapomeňte uvést počet daného modelu ;-)

Dělají si snad srandu ?

27. dubna 2012 v 16:48 | Ťupy |  Ostatní
Nedávno k nám přijel sloí samec Kubwa. Zabydlel se velie rychle, navštívil už i venkovní expozici. V příštím týdnu plánujeme spojení s Pembe.

Kubwa ale není tím, čemu bych chtěl tento článek věnovat. Dnešním tématem bude něco ohledně firmy Schleich. Pokud nechcete, nečtěte ;-)

Příjezd Kubwa-ho

21. dubna 2012 v 15:36 | Ťupy |  Novinky
Dnes okolo 13té hodiny dorazil do našeho zoo parku sloní samec Kubwa. Je to velice cenný samec, jelikož oba jeho rodiče pochází z volné přírody. I přes to, že vyrůstal v africké rezervaci pod dohledem lidí, nevytvořil si na lidi vůbec žádné vazby. Možná proto, že měl z útlého dětství na ty "dvounohé" špatné vzpomínky.

Kubwa, jehož jméno znamená OBR ho opravdu vystihuje, je to obrovský samec. Náš Páťa je proti němu docela prcek :-) Jeho povahové vlastnosti nejsou pro chov zrovna ideální. Ba naopak - je to tipický případ slona, kterého by asi moc ošetřovatelů nechtělo. Je velice agresivní. Dokazuje to jizva, která se mu na kořeni chodobu táhne od levého klu. Zranil se ve svém výběhu o kládu, která ho nějakým způsobem asi provokovala :-) Jeho tvrdohlavost není zrovna minimální... Jednoduše řečeno, je to opak našeho Patrika.

Abych ale Kubweho jen nehanil, musím vyzdvyhnout jeho vztah ke slonicím. Přesto že je velice agresivní, ke slonicím se chová velice mile. K nám přijel právě kvůli Pembe, se kterou bude mít za úkol zplodit potomka. Pem je také veliká, takže by je případný útok mohla ustát ;-)

Tento článek byl jen informací o tom, že k nám Kubwa přijel. Další info a foto čekejte snad zítra ;-)

Akce Německo 2

19. dubna 2012 v 20:01 | Ťupy |  Ostatní
Konec dubna se nezadržitelně blíží a my všichni víme, co to znamená, že ? :D Ano, ano... německá zvířata jsou nám na dosah... ale...

Vyskytl se jeden menší problém. Nevím, jestli někomu chodí Newsletter od MPV. Mě přišel před čtyřmi dny. Bohužel jsem se v něm dočetl, že novinky od Collecty mají zpoždění a stále nejsou na skladě. V nejližších týdnech by k nim ale prý měli dorazit.

Vadilo by vám hodně, kdyby se to posunulo ? ( ti, co budou chtít něco od Collecty asi budou muset souhlasit :D ) Objednalo by se to ihned, až by byly novinky skladem...

Zárověň prosím případné zájemce, aby mi již poslaly seznam toho co budou chtít.
Na otázku ohledně poštovného vám zatím neodpovím zcela přesně. Do 200 euro bychom se měli vejít, takže by to dělalo 5,5 euro celkem. K tomu ještě po***ný popaltek za převod do zahraničí. Loni činil 250,- Kč

Přesné informace podám až budu kompletně vědět, kolik lidí se účastní ;-)


Jubileum :D

16. dubna 2012 v 21:54 | Ťupy |  Statistiky

Podle TOPLISTU navštívil dnes blog našeho zoo parku 12 000cí návštěvník !!

Moc děkujeme za všechny Vaše návštěvy a přízeň :-)Pavilon krok za krokem - díl II

16. dubna 2012 v 19:57 | Ťupy |  Návody

Tak, v prvním díle jsme si řekli něco málo ohledně úplného začátku. Moc zajímavé informace to nebyly, to nepopírám. Začátky jsou vždy těžké a né vždy podle našich přestav :D

Va materiálu budeme pokračovat i dnes. Ovšem teď si povíme o materiálu na samotný pavilon a o přírodních materiálech. Žačneme tedy přírodninami.

Nejpoužívanějším přírodním materiálem je jistě dřevo a kámen. Pak je také možno použít rostliny. Ty ovšem usychají. Návod, jak je možné je uchovat můžete shlédnout níže ;-)

Začneme dřevem. Použití dřeva pavilon oživí. Vypadá to pak více přírodněji a přirozeněji. Na druhu dřeva nesejde. Co doma nebo v lese najdete, to můžete použít. Já s oblibou používám silnější proutí nebo kořeny, které najdete v lese ;-)
Na co přesně můžeme dřevo použít ? Jako prolézačky pro zvířata a nebo jako obklady stěn. Použít se dá i kůra. Né vždy musíte použít celou větev ;-) Na co dřevo v pavilonu použijete vy je také na vás. Třeba vymyslíte nějaké originální použití. Dávejte si ale pozor na vysychání dřeva. Pokud si domu přinesete dřevo čerstvé, nechte ho aspoň týden v teplé místnosti uschnout. Ztratí sice trochu krásy ale vyhnete se jednomu velikému problému. Tím problémem je to, že při vysychání dřevo zmenšuje svou velikost. Pokud byste nalepili čerstvé dřevo na papír, po několika dnech se vám větvičky začnou oloupávat. Mě se to stalo při tvorbě pavilonu pand. Dřevo vyschlo a pak začalo opadávat. Takže na toto si dejte pozor ;-)

Dalším bodem dnešního povídání budou kameny. S těmi většinou žádné problémy nebudou. Prostě je vemete a nalepíte ;-) Nelepte ale kameny které přinesete z venku ihned. Jsou většinou chladnější a lepidlo na nich zasychá jinak, než by mělo. Kameny se pak také často odlepují ;-)

Největším problémem jsou zatím květiny a další živě rostoucí zeleň. Jak umístit do pavilonu větve tak, aby na nich zůstalo listí ? S touto věcí jsme si lámal hlavu docela dlouho. Pak mi to ale docvaklo. Za použití piafloru a kelímku třeba od Gervais to máte raz dva.


Ze zeleného piafloru si vyříznete takový tvar, který vložíte do kelímku. V našem případš by to bylo kolečko asi tak 1 vysoké. Piaflor musí být zelený, protože ten se používá na živou vazbu květin ;-) Piaflor vložíte do připravené krabičky a pak ho zalejete vodou. Ne tak moc, aby to přetékalo. Musí být tak průměrně vlhký. Do kelímku s piaflory pak zapícháte živou zeleň a je hotovo. Nesmíte ale zapomenout vodu pravielně doplňovat ;-) Kelímek pak můžete fikaně zamaskovat třeba kameny, dřevem a nebo třeba sádrou či papírovou drtí. ( o tom se dozvíte v dalším díle ) Jak dlouho vydrží takto rostliny, nevím. Ještě jsou to vlastně nezkoušel :D Mám ale jasnou vizi, jak to udělat :D

Na řadu přichází již samotná tvorba pavilonu. Co na něj potřebujete je jasné - KARTON. Ten by měl být silnější. Na větší stavby jsou lepší silnější kartony ( třeba od televize, nebo mikrovlnky ) na menší pavilony úplně stačí krabice od bot.

Pavilon můžete udělat buď v rámci krabice. Myslím tím, že celý pavilon se vám vejde do jedné krabice a nemusíte ho dělat z krabic několik. Já raději volím variantu, kdy si stěny vyřezávám zvlášť a pak je slepuji dohromady. Záleží ale na vaší zručnosti. Stěny musí být ale dostatečně pevné, aby se vám po nanesení např. sádry nezkroutili ( jak se mi stalo u pavilonu goril ) Pokud je karton silnější, můžete ho třeba vyztužit špejlemi :-)

To, že si stěny vyřezáváte zvlášť má i své výhody. Lépe se vám budou vyřezávat okna, dveře a různé otvory pro zvířata. Postavit pavilon z několika vyřezyných stěn je složitější než ho udělat z celé krabice ;-)

Příští díl bude věnován úpravám stěn ;-)
Doufám, že dnešní díl se vám líbil aspoň stejně tak, jako předtím.

Pavilon krok za krokem - díl I

15. dubna 2012 v 12:30 | Ťupy |  Návody

Aby se návštěvníci našeho webu nenudili, rozhodl jsme se, že začnu psát pravidelné články na téma : Tvorba pavilonů. Oficiální název zní PAVILON KROK ZA KROKEM.

Prví díl bude věnován samotným přípravám na budování. Tj. nakoupení materiálu, plánování... Tak a jdeme na to ;-)

Vůbec prvním krokem je výběr daného druhu zvířete. To je samozřejmě na vás. Do toho vám nikdo kecat nemůže. Já si vždy volím ten druh, který je něčím zajímavý ;-) Případně mě k tvorbě inspiruje příchod nového jedince.

Máme tedy vybraný druh. Prvním krokem je řádné naplánování celé stavby. Pavilon si nejdříve nakreslíme. Na plánu si všechno pěkně rozvrhneme. Prostor pro zvířata, prostor pro ošetřovatele, místo pro návštěvníky. Máte-li již základní tvar a rozdělení, můžete si do něho začít kreslit různé doplňky. Ať jsou to místa, kde budou stromy, prolézačky, případně kameny.... Zapomnout nesmíne na dveře a okna. Každý pavilon musí mít hned několik dveří. Vchody pro zvířata - do zázemí a do venkovní expozice. Pro lidi - do pavilonu k zvířatům, z pavilonu a nejlépe ještě do venkovní expozice

Právě byste měli mít hotový plán se vším, co je potřeba ;-)

Máme plán, máme nápad ale nemáme materiál. Můžeme tedy přikročit ke kroku č. dva - nakoupení materiálu. Je možné, že máte doma nějaké zázoby. I tak prosím, abyste tuto část článku nepřeskakovali :D

Určitě budete potřebovat lepidlo, barvy, nůžky, nůž, barevné papíry, katrony,...

Lepidlo - budete -li lepit karton měli byste mít tavnou pistoli. Herkulesem byste to možná slepili také, ale pistole je přeci jen bezpečnější. Slepí všechno a opravdu to drží. Na lepení papírů stačí herkules. Pozor si ale dávejte na lepení větších obrázlů, které si vytisknete doma. Občas se stane, že herkules z druhé stany prosákne a papíru buď udělá flek nebo zrochu změní barvu. V tomto případě je pak lepší použít husté vysouvací lepidlo v tubě.

Barvy - Rozhodně používejte akrylové nebo akrylátové barvy. Tempery bych moc nedoporučoval. Po zaschnutí barví. Mohli byste si umazat obyvatele pavilonu a také byste mohli pak všechno mít upatlaný. Pokud ale budete temperami natírat, zkuste je pak přelakovat bezbarvým matným lakem.
Teď už záleží na tom, co budete dělat. Používat můžete přírodní materiál, umělé květiny, barevné papíry a spoustu dalším nateriálů, o kterých si povíme v dalším díle našeho seriálu.

Doufám, že vám tento seriál bude alespoň trochu ku prospěchu.


14. dubna

14. dubna 2012 v 22:39 | Ťupy |  Novinky
Přeji hezký večer případně hezkou noc :-) Dostávám se zase k tomu, něco napsat... No upřímně říkám předem to, abyste nečekali nic extra a ani žádnou senzační zprávu :(

Ve škole je to dost na nic. I přesto, že už probíhají nějaké ty maturity se stále musíme učit :D No, tak co bychom také chtěli, je to škola, že ? Příští týden asi žádný článek nečekejte. Učitelé se zase usmyslili, že ná pár dní znepříjemní. Začíná to pondělní kompozicí z angliny a končí pátečním testem na pracovní právo. Na čtvrtek nám "milá" paní profesorka naplánovala test z dějepisu. Ne, že bych si stěžovaL, ale 35 stránek z učebnice a k tomu takových 15 stránek ze sešitu je asi trochu moc :D No budu to kuset nějak zvládnout, takže držte palce ;-) ( s učením jsem začal už dneska :D )

Jak již bylo řečeno novinek v zoo parku teď moc není. Důvodem je šetření na větší transport zvířat. I když stále doufáme, že část, či celý transport zaplatí náš sponzor :-) kdyby ale ne, chceme mít v zásobě nějaké ty finance ;-)

Mayino mládě je chlapeček. Pojmenovali jsem ho Shambe. Jméno má po tomto roztomilém gorilátku :-) Maya se o něho velice pečlivě stará. I přesto, že je Shamík několika týdenní mládě, žačíná je již projevovat jeho povaha. Je hodně zvědavý, ale i opatrný. A hlavně - je strašně ukřičení. Ze všech mláďat, co se u nás narodili, má hrozný ječák :D


Téměř celá skupina o něho jeví veliký zájem. Nejvíce asi Kijivu, která Mayani i pomáhá. Bikira se zatím od Mayi a Shambeho drží stranou a moc si jich nevšímá. Malí kluci ho vidí jako dalšího rošťáka na hraní. Zbytek skupiny se chová stejně jako předtím. Občas proběhne nějaký kontakt s dvojicí, ale není tak intenzivní jako ten Kijiin.

Ohaledně pavilonů jsme došel k dalšímu rozhodnutí. Sloni a ani amazonie zatím nebude. Teď bude prioritou dodělat pavilon goril. Stěny již stojí, ale jedna se malinko bortí. Až se spraví, budeme pokračovat v práci na interiéru. Expoziční prostor bude prakticky rozdělen na dvě části - ta první, levá, bude více skalnatá. Ta pravá bude zaměřena na prolézačky. Nákup dalšího materiálu zvažujeme až po akci Německo.

To bude pro dnešek asi vše. Nic víc mě již nenapadá :-) Budu již nejspíš ospalý a unavený.
Ťupy


Že by zase změna ? :D

11. dubna 2012 v 17:13 | Ťupy |  Novinky
Nebojte, není to žádná změna na webu. Nemám ani v plánu stránky přesunout jinam ( zatím :D ) Týká se to "plánovaného" komplexu amazonie :-)

V podstatě pár dní po tom, co jsem na blogu zveřejnil informaci o tom, že plánuji jakýsi komplex pro jihoamerická zvířata jsem začal uvažovat o stavbě pavilonu pro slony. Oboje samozřejmě dělat nemůžu, jelikož by to jistě bylo finančně a i prostorově náročné :-) Začínám tedy postupně vypouštět plán na tvorbu expozičního celku ( i když už mám jeden hotový ) a začínám více uvažovat o slonech. ( Musím počítat ještě s tím, že mám rozdělaný pavilon goril ).

Pavilon slonů jsem snad ještě někdy nedělal. Řekl bych, že důvod je prostý. Slon, jakožto i jeho model, je docela prostorově náročný. A udělejte pavilon pro 7 dospělých slonů a 5 mláďat ( počítám africké i indické slony ;-)) Teď je možná ta velikost to, co mě láká vytvořit něco monstrózně obřího, ale zároveň vytvořit pavilon takový, aby nezabíral moc místa, byl skladný a samozřejmně aby byl hezký a moderní. Když si to všechno dáte dohromady, znikne vám z toho docela luxusní výzva, nad kterou nejde jen tak mávnout rukou.

V případě že bych se do stavby opravdu pustil, se ale objevuje další otázka. Který druh slona bude mít to štěstí a dostane zcela nový pailon ? Nebo mám snad udělat pavilon pro oba dva druhy ? Já osobně se přikláním více ke slonům africkým. Jsou větší, mám jich více, takže by to byl docela záhul :D

Další příčinou, která mě přinutila začít přemýšlet o výstavbě je plánovaný příchod nového sloního samce. Víme o něm, že je to velice agresivní jedinec. Navíc je celkem velký a potřebuje hodně prostoru.

Tak co myslíte ? Mám začít plánovat pavilon pro slony ?

Velikonoce

8. dubna 2012 v 9:06 | Ťupy |  Ostatní
Nedávno byly Vánoce a teď už jsou Velikonoce. Jak ten čas letí... Takže všem přeji hezké ( i když s tímto počasím, nevím, nevím... ) Velikonoce.Hodně Vajíček ( ať si je nemusíte kupovat sami :D ), čokolád a všeho toho. Nevim tedy jak u vás ve městech a ve vašich vesnicích, ale u nás na vesnici stále koledníci obchází domy ( vyžírkové jedni :D )

Novinky také žádné nejsou. Včera jsme byli v Českých Budějovicích a tak jsem třeba doufal, že si něco pořídím... Nepořídil. Musím šetřit na německé přírůstky :-) Když už, tak ať to stojí z to :D

Proč ale píšu tento článek... Rozhodl jsem se, že se pokusím sehnat pár rodičů k našim zvířatům. A jelikož moc zoo na internetu není, bude to nejspíš fuška :( každopádně sháním rodiče k :

SLONICE MAYOLINE - Oba rodiče by měli být od Schleich
SLONICE LORELAI - Oba rodiče by měli být od Schleich
( U slonů chci zachovat Schleich linii ;-) )
( Seznam hledaných zveřejníme celý co nejdříve )

Možná se ptáte, proč jsem se rozhodl to udělat. Stalo se tak díky SAFARI POD KLÍČEM . Dorazí k nim totiž sloní samec Wahab. Je to otec naší Pembe, která z nám z La Flache dorazila v lednu. A jelikož se snažím co nejvíce propojit s ostaními zoo, rozhodl jsem se začít vyhledávat rodiče ;-)


Německo...

5. dubna 2012 v 21:33 | Ťupy |  Ostatní


( pro případné zájemce kapybar - v eshopu se prodávat budou, i když tam zatím nejsou ;-)

Nový měsíc

1. dubna 2012 v 20:11 | Ťupy |  Novinky
Ahojky přátelé !
Tak a máme tu další měsíc. Ten čas tak letí :-) Už jen tři měsíce a jsou PRÁZDNINY :D No, ale přímně řečeno si budeme mset ještě pár dní počkat...

Dneska jsme se vrátili z Prahy. Byli jsme na muzikálu Bídníci. A řeknu vám, bylo to naprosto dokonalý. Kam se na to hrabe třeba Baron Prášil nebo takoví Tři mšketýři. U některých pasáží mi až naskakovala husí kůže ( obzvlášť když zpíval Marian Vojtko a Vlaďka Skálová ) Obsazení jsme měli také dobré. Co mě ale asi dostalo nejvíc byl živý orchestr, kulisy a hlavně COMPANY - ti byly také naprosto boží. Všem Bídníky doporučuji. ( ještě musím dodat, že celé přdstavení bylo pouze zpívané - ani jedno jediné mluvené slovo !! )

A aby to nevypadalo, že místo vedení zoo parku si takhle kulturně užívám, musím vám sdělit co v zoo park plánujeme. Inspirovali jsme se pražskou zoo a začali plánovat komplex pro zvířata Jižní Ameriky. Zatím jsme ve stádiu rýsování a vymýšlení. Předběžný seznam druhů už ale tak nějak máme. Tak se na něj také můžete mrknout ;)