Únor 2012

Liao Liam je tady...

26. února 2012 v 9:30 | Ťupy |  Novinky
Včera, vlastně dnes okolo 2 hodiny ranní přijel do našeho zoo parku velice vzácný nový obyvatel, kterým je samec pandy velké jménem Liao Liam ( říkáme mu pouze Liam ). Přiletěl k nám z Číny s měsíčním předstihem.

Na ruzyňské letiště dorazil po 14 hodinovém letu okolo půlnoci. Tam nám byl předán s přáním poklidného života a společně s Liamem jsem se vydali na dvouhodinovu cestu zpět na jih Čech do našeho zoo parku. Po příjezdu byly všichni účastníci transportu unaveni. Vyjímkou nebyl ani Liam, který spokojeně spal v přepravní bedně. Jeho odpočinek musel být stejně nakonec přerušen. Jak asi máme dostat spící pandu do pavilonu ?

Liam byl nakonec ve 2 hodiny konečně v zázemí pavilonu. Do pavilonu samotného se zatím ještě nepodívá, jelikož prochází rekonstrukcí.

Fotografie Liama a rekonstrukce pavilonu budou až bude čas ;-)
Ťupy

23.2.2012

23. února 2012 v 19:41 | Ťupy |  Novinky
Tak to vidíte sami. Minulý týden tu bylo plno článků a teď ? Poslední je téměř týden zpět. A kdo za to může ? Odpověď myslím si, jasná je :D No škola, co jinýho, že ? :D
Měli jsme teď pár testíků ( matika, němčina, angličtina ), takže jsem pochopitelně neměl čas. Plus se musím doučit to, co jsem minulý týden zameškal. No, ale moc toho teda ve škole z ten týden mé absence nestihli, takže už mám všechno hotové :-) A teď už konečně k informacím o zoo a zvířatech.

Začíná rekonstrukce. Ptáte-li se čeho, tak pavilonu pand velkých. Ještě před příjezdem Liama musí dostat pavilon nový kabát. To obnáší ale poněkud náročnější rekonstrukci. Musíme znovu vymalovat stěny. A to jak venkovní, tak i v pavilonu. Probíhat bude i menší oprava střechy. Pandy se také dočkají nového interiéru. Je toho na plánu docela dost. Musíme to ale nějak zmáknout. Máme na to necelý měsíc. Největší novinkou bude asi menší jezírko.

Tak a po nečem novém zase něco staré. Stav v gorilí skupině se zašíná pomalu uklidňovat. Bikira se začala trochu přátelit, ale stále to není žádná harmonie. Richard se do Mayani nějak zakoukal. Byla to láska a byla krásná... Stále ji po očku sleduje. A dalo by se říci, že Maya se k němu chová stejně. Vzájemné sympatie by snad mohli brzy přinést své ovace ;-)

Další novinky u nás zatím nejsou. Zoopakr žije nudným stereotypním životem, který se každodenně opakuje. I tak je u nás mnoho zajímavostí. Jinak nevím o čem psát, tak pokud se chtete dozvěděť něco o čem jsme ještě nemluvil, či se na něco zeptat stačí napsat do komentů.

Hezký zbytek týdne ŤUPY

Začínáme plnit plány

17. února 2012 v 21:07 | Ťupy |  Novinky
Plán letošních zvířat je napsaný, zveřejněný a teď se začíná plnit.

Jedno z nejvzácnějších, ba nejspíš nejvzácnější zvíře z celého letošního programu je samec pandy velké. A právě s ním jsme začali jako s prvním, protože nám bylo jasné, že sehnat takovou pandu nebude zrovna nejlehčí úkol. Další problém byl v tom, že jsem podali žádost právě o samce, který je otcem našich dvou mláďat. Ono se to má takto, obě naše pandy pochází přímo z Číny. Nebylo vůbec jednoduché je sehnat a dopravit k nám do Čech. Nakonec jsme ale našli menší rezervaci, kde měli pandy, které byly buď nalezené jako sirotci nebo se narodili už v zajetí. I přesto, že to byla přírodní rezervace, žili některé pandy za mřížemi. Na to, že jsou pandy na vymření, neměli moc volného prostoru. Pokusili jsem se domluvit s ředitelem rezervace. Ten po delším přemlouvání souhlasil s tím, že si odvezeme dvě damičky. Jednu starší a jednu mladší. Toto povolení nebylo k našemu štěští poslední. Další jsme museli dostat od samostané vlády Číny. Tedy vlády... byly to spíše složky, které mají toto téma v kompetenci. Asi po půl roce dohadů, smluv a všeho ostatního se nám
Podařilo dopravit velice vzácné pandy co České republiky. S odvozem jsem ale museli souhlasit s tím, že až naše pandy porodí svá první mláďata, odvezeme je do Číny. ( až dospějí samozřejmě ) Problém byl v tom, že v se u nás ( ani v blízkosti čech ) tehdy nenacházel žádný samec. Proto byly obě pandy oplodněny ještě v rezervaci a ještě v nízkém stádiu březosti letecky dopraveny k nám. Ještě před transportem byla zoo navštím čínská vyslankyně, která měla za úkol zkontrolovat kvalitu pavilonu pand velkých. Ta nám také kdysi přislíbila, že pokud se u nás bude pandám dařit, je pravděpodobné, že se dočkáme pandy další.

Tímto zapeklitým příběhem jsem se ale dostali od hlavního tématu, kterým je samec Liao Liam ( nechápu zvyk číňanů dávat všemu dvě jména ) Pandí samec se stal v Evropě neodstatkovým zbožím a tak jsem se rozhodli využít příslibu paní vyslankyně. Žažádali jsme tedy čínské úřady o povolení dovozu samce z Číny. Tím jsme si ale podepsali minimálně další půlrok vyjednávání. Bohužel, vlastně bohudík to tak nebylo.

O Liama jsme zažádali začátkem února - tj. tedy před 17 dny. Včera nám přišla odpověď. Liam bude náš. Ovšem opět je zde podmínka. Ta je bohužel o něco tvrdší - výměnou za další tři mláďata k nám přijede Liam. To znamená, že až dospěje další generace, pojede zpět do Číny. I toto jsme schopni akceptovat jen kvůli Liamovi.

A nějak takto žačala naše spolupráce se jmenovanou čínskou rezervací. Pravidelně jim posíláme informace o tom, jak naše pandy fungují. Zároveň jsme se dohodli také na tom, že si naše instituce budou dlouhodobě vypomáhat - a to nejen v chovu těchto krásných tvorů ale i případně po stránce finanční.

Liam se tedy připravuje nacestu. Jeho příjezd čekáme v průběhu následujícíhc 31 dní...

Pár zakrslých koz

16. února 2012 v 11:10 | Ťupy |  Prodej
Zoo park Tarongo prodává pár zakrslých koz ( samec + samice )

Cena za oba je 180,- Kč ( popřípadě je možné je vyměnit za něco jiného ;)
Jsou to již vyřazené modely. Jsou na sebe docela zvyklé. V případě vážného zájmu je možné je prodat po jednom.
Stav obou zvířat je velice dobrý. viz foto
Případní zájemci mohou napsat do komentářů, případně na mail Tarongo@seznam.cz


Kozlík

KozaKobra královská

16. února 2012 v 10:46 | Ťupy |  Kobra královská

BUDE DOPLNĚNO !


Krokodýl nilský

16. února 2012 v 10:22 | Ťupy |  Krokodýl nilský

BUDE DOPLNĚNO !


Gaviál indický

16. února 2012 v 10:22 | Ťupy |  Gaviál indický

BUDE DOPLNĚNO !


Aligátor mississippský

16. února 2012 v 10:21 | Ťupy |  Aligátor mississippský

BUDE DOPLNĚNO !


A další novinky :-)

16. února 2012 v 9:06 | Ťupy |  Novinky u zvířat
Ahojky, tak další den válení se v posteli začal. Takhle tu živořim už od soboty :-) Člověk má sice jen chřipku, ale víme, že na ni kdysi umíraly i miliony lidí...takže nic nepodceňovat a ležet. Upřímně řečeno to mam z toho, že jsem nezůstal doma už minulý týden. Bylo mi blbě, ale jaksi sem si chodil do školy :-) Psali jsem nějak dost testů, takže jsem tam prostě musel :D Každopádně mě to doma začíná tak strašně nudit, že se snad začnu učit :D

No, ale hádám že tonto můj několika řádkový výlev nikoho nezajímá stejně jako další informace o Mayani :D Maya se začala kamarádit s Kijivu a občas se letmo dotkne Kibíka a Tatua. Bikira na ni útočí stále, ovšem ne už tělo na tělo. Jsou to jen útoky naznačované, ale sem tam se konná i nějaká ta bitka. Dalo by se tedy říci, že jediný rušivý elemnet je momentálně Bikira.

Další novinkou je že se pokouším o menší úpravu koně - přesněji araba ( starší model ) Momentálně jsem v tom stádiu, kdy je kůň odbarven, má uřízlý ocas, oholenou hřívu, useklý ko... přirození. Rozkrok je opraven a z valacha je klisna. Proběhly i menší úpravy krku, takže má chudák kůň v krku půl centimetrovou díru. Ta je už ale zaplněna ;-). Momentálně pracuji na hřívě a ohonu. Ty snad dneska dodělam a pak už jen počkat, až mi mamka donese z práce akrylový barvy, abych nemusel kupovat svoje :D Nečekejte ale, že to bude nějaký boží zázrak. Berte to spíš tak, že to je první pokus o repainta. Jeho budoucí barva bude jiná, než je teď. Jaká to bude vám ale neřeknu. Aspoň nějaký překvapení.

ŤUPY

Novinky u zvířat

15. února 2012 v 14:20 | Ťupy |  Novinky u zvířat
O Mayani jste toho za jeden pouhý den slyšeli celkem hodně. Proto vás nebudu nudit dalším příběhem o ní - možná jen řeknu, že útoky ze strany Bikiry stále neustávají, ale jsou v delších intervalech.

Tak a teď novinky v zoo parku. Lední medvědice Fiocco je březí, ano, ano. Slyšíte správě. Necelý měsíc po příjezdu je samice ledního medvěda v očekávání. Padla si s Alíkem do oka a ten v té době neměl zrovna do čeho píchnout :D a zabavil se s Fiou. V přírodě námluvy probíhají sice od března, ale vzhledem k tomu, že jsou chováni v zajetí není se čemu divit. Je také dosti možné, že to zapříčinila letošní divná zima. Pokud vše půjde tak, jak by mělo, měla by Fiocco porodit v listopadu. Bude to její první porod a proto máme docela obavy, jak se samice zachová. Na takovéto úvahy máme ale ještě dostatek času. Teď nám nezbývá nic jiného, než doufat a čekat, že se mládě narodí zdravé a živé a že se o něho Fiocco zvládne postarat.

Další novinkou je více méně neplánovaný příjezd samice šimpanze učenlivého. Byla nám nabídnuta z plzeňské zoo. Je to mladá odrostlá samička, která musela opustit svou rodnou skupinu. Vše je zatím ve stádiu vyjednávání, ale doratit by k nám měla na 100%. Bylo by to příjemné oživení hlavně pro Marka :-)


Pár CMek z EBAYe

15. února 2012 v 9:14 | Ťupy |  CM Schleich
Myslím, že nadpis mluví za vše ;-)

Nábor OR a OZ

14. února 2012 v 19:34 | Ťupy |  Ostatní

Tak, a máme tu velký nábor nových oblíbených rančů a zoo. Chcete-li spřátelit rancč či zoo stačí napsat do komentů.

Být ale spřátelený se mnou není zrovna výhra. Nemám tolik času obíhat, komentovat a hlavně psát články. To budete muset jaksi tolerovat ;-) Právě proto mám místo spřátelených - oblíbené.

Ale aby se neřeklo, že se o vaše ranče nezajímám, budu se snažit oběhnout aspoň 2X týdně ;-)

První zapsaný - Mike, Ranch Aspika

Mayani se setkala se skupinou - pokračování

14. února 2012 v 18:01 | Ťupy |  Novinky u zvířat
Dnes ráno kolem 8 hodiny se Mayani setkala poprvé se svou novou rodinou. Jakk dnešní spojení probíhalo se dozvíte v tomto článku ( tentokrát již bez fotek ;-) )

Mayani vešla do pavilonu velice sebevědomě. Bohužel pro ni, tak již byla naše rodinka. S tím nepočítala a po menší prodlevě měla v plánu se vrátit zoět do zázemí. Bylo ale pozdě. Dveře byly již zavřeny a tím byl zpečetěn i její osud. Teď už bylo veškeré počínání na ni.

Chvíli stála u dveří a kokala. Bylo na ni vidět, jak si mapuje terén a počítá skupinu. To nás přesvědčilo o tom, že je opravdu velmi inteligentní, jak nám tvrdili její ošetřovatelé. Očima doslova šmejdila po pavilonu a čekala, kdo se jak zachová. Gorily si ji ihned všimli. Víme ale, že si téměř všichni docela padly do oka, takže nejen gorily, ale i my jsme netrpělivě čekali, kdo udělá ten pověstný první krok. Nakonec se situace ujala Kijivu. Bylo to pro nás velkým překvapením, protože právě Kijivu není tohoto typu. Drží se raději v pozadí a moc se do konfliktních situací nezapojuje. Pomalými a nejistými kroky se k Maye blížila. Za ní se táhly Tatu s Kiburim. Maya byla docela překvapena, ale bylo na ni vidět, že se chce kamarádit. Obě holky se k somě pomalu blížili. Kijivu je nekonfliktní samice a tak Mayu jen očichala. Párkrát se jí letmo dotkla. To byl konec veškerého kontaktu ze strany Kijivu. Příklad si z toho bohužel vzala Bikira. Bikiře se Maya nelíbila již od té doby, co se poprvé setkaly přes mříže. Nevadilo ji ani, že má n zádech malého Tana. Vyrazila proti Maye. Řvala, mlátila se do prsou... Ta se samozřejmě lekla a vydala se směrem na prolézačky. Ty nejsou pro Bikiru žádný problém a tak se vyšplhala za ní. Bikira kousla Mayu do pravé ruky. Ta hlasitě zaúpěla. Toho si všiml Richard a jako správná vůdce smečky to nenechal být jen tak. Okamžitě vyrazil proti Bikiře a snažil se jí odehnat od Mayi. Tyto útoky se pak ze strany Bikiry neustále supňovali. Proto jsme zasáhli i my. Hadice s vodou zaručeně stačili na rozehnání davu. Stupňující útoky trvaly asi hodinu. Pak Bikira na chvíli přestala. S největší pravděpodobností byla unavená. Toho využila Kijivu a začala přátelsky Mayu chlácholit. Bohužel to zase narušila Bikira, které to bylo nejspíše proti srsti.

Situace v pavilonu se zatím moc neuklidnila. Útoky ze strany Bikiry jsou pořád. Ovšem mají stále menší razanci. Richard zatím všechno zvládá. Atmosféra v pavilonu napjatá a ošetřovatelé jsou stále ve střehu. Jak bude probíhat dnešní noc si nikdo nedovede představit. Ovšem budeme doufat, že se situace obrátí na Mayinu stranu.

Mayani se setkala se skupinou

14. února 2012 v 11:52 | Ťupy |  Novinky u zvířat


Po 25 dnech v zoo parku se gorilí samice Mayani připojila k naší skupině. Shodou náhod je to, že Bikira byla ke skupině připuštěna přesně před rokem. Můžu napsat to, co jsem napsal přesně před 365 dny - Valentýn nevalentýn, láska se nekonala ;-)

Nebudeme ale předbíhat události a vše si o Mayani pečlivě zopakujeme. Hromadu informací nakonec zakončíme fotkami ;-)

Mayani k nám dorazila 20.1. a její první minuty, hodiny a dny nebyly zrovna podle našich představ. V podstatě ihned po příjezdu přestala Maya komunikovat. S tím, že se nebude snažit komunikovat s námi se počítalo. Ale že zanevře i na své oblíbené ošetřovatele nám mělo naznačit, že se Mája opravdu necítí moc dobře. To víte - nové zvuky, pachy, tváře a řvoucí Richard. Kombinace, které by se bál i ostřílený gorilák. Mayani jsme tedy nechali den v zázemí, aby se trochu aklimatizovala. Začali jsme ji uplácet dobrotami. Sem tam si něco vzala, ale bohužel ne od nás. Přeci jen nemůžeme chtít, aby měla ráda nové ošetřovatele 24 hodin po příjezdu. Maya stále působila nesve a nervózně.

22.1. nastal další zlomový okamžit. Bohužel ale ne takový, jaký bychom si přestavovali. S Mayou to šlo z kopce. Měli jsme o ni strach, jelikož přestala konzumovat veškerou potravu, ze které cítila "český" pach. Něco málo si vzala od svých, teď již minulých ošetřovatelů. Stále to ale nebyla ani poloviční denní dávka na dospělou gorilu.

27.1. se začala Mayani dávat dohromady. Uplynul týden od jejího příjezdu a její stav se začal zlepšovat. Docela si nás oblíbila. Zachutnal jí také čaj, který pravidelně dostávají naše gorily. Jejím ošetřovatelům se tu pomalu krátila lhůta, kterou zde mohli zůstat. ( nakonec tu zůstanou do konce února ) Mayani ale stále nebyla ve stavu, kdy by byla schopna unést případné útoky Kijivu a Bikiry. Proto se spojení odložilo o několik dní dále.

30.1. Pouhé tři dny po zlepšení situace začala Mája pookřávat. V zázemí jí to již evidentně nebavilo a tak se rozhodla, že prozkoume pavilon. Bohužel jí v tom jaksi vadil zavřený východ z ložnice. Využili jsme jejího zájmu. Kolem 15 hodiny, kdy naše gorily svačí v zázemí, jsme Mayani dovolili přístup do pavilonu. Spousta nových věcí a hlavně pachů. ( nic jsme po nich neuklízeli, aby si Maya všimla, že tam někdo byl ). Zkoumavě zkoumala vše, co jí přišlo do cesty. Jejímu zájmu neunikly ani bobíky :-) Maya vypadala velice překvapeně a docela i šťastě ( nikdo neví z čeho ) Každopádně vše musí někdy skončit a tak musela opustit pavilon do kterého se vrátila naše tlupa. Ta zjistila že tu byl někdo cizí. S tím spustil Richard velkou pátrací akci. Bohužel nic nenašel :-)

Takto to fungovalo až do 8. února. Pokaždé, když byly gorily mimo pavilon, byla v něm Mayani. Ta si mezitím stihla dokonale nastudovat všechny parkosy. Je dost možné, že věděla co ji v nejbližších dnech čechá a plánovala přápadné úprkové trasy.

8. února se taky Mayani viděla poprvé se skupinou. Ovšem jen přes mříže. I tak bylo setkání velice emotivní a napjaté. Tlupa, která stejnou situaci prožívala před rokem nebyla vůbec překvapena novou gorilou. Ba naopak. Konečně našli tu, co jim potají obývala obývák. V tento den proběhly první dotyky a i první hádky. Kupodivu nejvíce agresivní byla Bikira. Richrd ale její výpady mírnil. Tento děj se opakoval až do včerejšího odpoledne, kdy se takto setkali poprvé. Nutno ještě říci, že skupina měla k Maye volný přístup a mohli se na jít podívat kdykoliv chtěli.

Dnes, kolem 8 hodiny nastal pro Mayu veliký životní okamžik. Dalo by se říci že jeden z nejdůležitějších okamžuků. Dnes kolem 8 se Maya poprvé setkala se skupinou.

Valentýn

14. února 2012 v 10:00 | Ťupy |  Zábava

Tak a dnes je svátek lásky čili Valentýn. Podle mě jeden z úplně zbytečných "svátků". Navíc bych ho nazval pouze svátkem komerčním - aneb jak zase z lidí vytáhnout prachy :D
Pokud jsem tímto někoho urazil, jeho problém.

Začínáme šetřit... :D

13. února 2012 v 19:54 | Ťupy |  Plány
Po dlouhé konzultaci s ošetřovately a také se sponzory schválilo vedení našeho zoo parku plán zvířat, která letos pořídíme do našeho zoo parku. Na výběr bylo mnoho druhů a jedinců. Výběr byl složitý a proto jsme se na výsledku usnesli až v polovině února. ( do výběru nezahrnujeme mláďata )

Náš výsledek můžete shlédnout níže ;-)

Antilopa vraná - samice Antilopa vraná - samec Štětkoun africký samec/samice

Okapi - samice Lachtan - samice Žirafa Rothschildova - samice

Tuleň - samec Panda velká - samec Alpaka - samec
Alpaka - samice Sovice sněžná - samice Pelikán - samec/samice
Kudu velký - samec Buvol kaferský - samice Lachtan - samice

Pes hyenový - samice Gazela Thompsonova - samec

Kapybara - samice Irbis - samec

Tak celkem je to 19 modelů. To není mnoho, ale znám svůj styl nakupovaní.... :D Jak jsem již řekl, nepočítám tam mláďata - a že jich bude ( slon, žirafě, kapybary, lední medvěd,... )

Jinak pevně věřím, že VŠECHNY tyto zvířata si letos pořídím.

Žirafy 2012

13. února 2012 v 17:29 | Ťupy |  Novinky
Ahojky, přináším vám exklusivní fotky dvou nových žiraf od Bullylandu. I když podle mě ke Schleich moc nepasují, ale určitě se k nim hodí více než žirafy od collecty. Řekl bych, že jsou moc hezké a u nás určitě budou :-) A to už nejen kvůli jejich pozicím :-)

Jinak doufám, že brzy vyplavou na hladinu fotky společně se Schleich ;-)

Statistiky - únor II

13. února 2012 v 11:29 | Ťupy |  Statistiky
Navstevnost za minuly tyden (6.2. 2012 - 12.2. 2012) je:
Pondeli: 19
Utery: 19
Streda: 12
Ctvrtek: 16
Patek: 14
Sobota: 16
Nedele: 37

Celkem: 133

Hmm... zlepšení z 95 lidí. Děkuji moc ;-)


Designy + novinky

12. února 2012 v 10:07 | Ťupy |  Novinky
Ahojky, takže na design se mi přihlásili dva lidé - Pompin a Potkanka. Oba samozřejmě udělám. A hotový by měli být do středy ( pokud se domluvíme ). Jsem totiž nemocný, takže si budu válet šunky doma, tak proč toho nevužít, že ? :)

Jinak, jsou-li nějací další zájemci, nechť se ozvou ;-)

A snad věcí další jsou SR a SZ. Možná jste si všimli, že od té doby, co mám nový vzhled se nám SR a SZ změnili na OR a OZ. Důvod je jednoduchý. Nehodlám každý den obíhat ranče a psát komenty. Navíc proč psát k vám, když vy nepíšete ke mě ( až a vyjínky ). Takže prostě tímto u mě končí povinnost obíhat a konec :-) Budu chodit tam, kam budu chtít. Jsou -li tu lidé, kteří by chtěli přidat do OR nebo OZ ať napíší do komentů.

Tak a abyste neřekli, že tu neřeším žádné věci ohledně zvířat, tak oznamuji pár informací o novinkách Collecta 2012, které si letos pořídím. A to prostě pořídím, i kdyby mi měly přijít z Německa. Nehodlám na novinky čekam rok, možná i déle až budou k sehnání u nás :-)

1. Antilopa vraná - samec + sameci
2. Okapi - samice + mládě
3. Kapybara - samice + mládě
4. Štetkoun africký - samec

Pak bych ještě bral rysa, derbíka, vodušku... ale to jsou zvířata, které nechci nutně teď a počkám si na ně.

Pro ty, kteří by taky třeba něco od Collecty chtěli a nejsou si ještě 100%ně jisti ať se kouknou sem.

STÁLÉ SHÁNÍME LIDI NA AKCI NĚMECKO 2


Nové logo

7. února 2012 v 18:18 | Ťupy |  Novinky
Ahojky, rozhodl jsem se, že vytvořím nové logo našeho zoo parku. Důvod k tomu byl jednoduchý : naše, teď již bývalé, logo bylo pouhou kopií loga oregonské zoo.

Loga jsem vytvořil dvě. Jsou velice jednoduchá, ale podle mě hezká. Mám více barevených variací. Teď je i z části na vás, jaké logo bude náš zoo park používat.

Logo 1Logo 2

Tak které se vám líbí více ?