Listopad 2011

Mayani

20. listopadu 2011 v 15:47 | Ťupy |  Novinky u zvířat
Mayani, Mayani... Říkáte si, že zvíře, které se takto jmenuje u nás v zoo parku vůbec není ? Nebo vás napadá Mayoline ? Samice afrického slona ? Ale ne. Opravdu zde toto jméno slyšíte poprvé - a jistě ne naposled ;-)

Šimpanz učenlivý

19. listopadu 2011 v 11:07 | Ťupy |  Šimpanz učenlivý


Jméno : Mark
Potomci : Torin
Otec : X
Matka : X
Jméno : Calliope
Potomci : Torin
Otec : X
Matka : X
Jméno : Torin
Potomci : X
Otec : Mark
Matka : Calliope

Gorila nížinná

19. listopadu 2011 v 10:53 | Ťupy |  Gorila nížinná

Gorily jistě patří k nejoblíbenějším zvířatům v zoologických zahradách. Jinak tomu není ani v našem případě. V pavilonu goril nížiných jménem Moabi naleznete hned několika člennou skupinku těchto oblíbených primátů v čele se stříbnohřbetým samcem Richardem.

Jak již bylo řečeno, hlavou naší skupiny je samec Richard. Richard k nám dorazil někdy před 6-7 lety z londýnské zoo. Tehdy to bych ještě mladík ( ne, že dnes byl stařík, ale těch 7 let je na něm znát - zmoudřel ) Po jeho příjezdu byl připuštěň k našim starým samicím jmény Linda a Lima. Ty bohužel zanedlouho ( cca 1 rok ) zemřely. Byly u nás v podstatě jen nadožití. Ale i přesto by bylo nefér je v tomto článku aspoň jednou větou nezmínit. Richard tedy zůstal sám což pro něho nebylo zrovna vhodné.
Richard je velmi inteligentní a společenský samec a proto jsme si nemohli dovolit nechat ho dlouho samotného. Dalo by se říci, že samotou trpěl ( asi tak jako každý tvor zvyklý na život ve skupině ) Odmítal i jeho nejoblíbenější mlsíky - banány, mandarinky, džusy, jagurty... Ošetřovatelé veděli, že tento život pro něho není dobrý. V podstatě ihned jsme začali hledat náhradu. Měli jsme veliké štěstí. Byla nám "přidělena" mladá samička jménem Kijivu. Přijela k nám o rok a půl později než Richard ze zoo v Sydney, kde vyrůstala v plně funkční skupině se svou starší sestrou Komalou.
Kijivu se v České republice ze začátku moc nelíbilo. Přijela k nám v prosinci. Uznávám, že prosincové teploty v Austrálii je trochu liší od těch našich :) Ovšem i Kijivu sy zvykla na sníh, rampouchy a namrzlou zem. Setkání s Richardem jsme sledovali s obavami. Měli jsme o Kiji docela strach protože to bylo poprvé, co viděla jimého samce než je její otec. Richard se ale ukázal jako opravdový vůdce. Kijivu je docela nedůvěřivá k cizím věcem, lidem a situacím. Richarda zpočátku sledovala s pár metrovým odstupem. Pak se začal projevovat její další její nešvar. Kijivu je často nervózní. To se u ní projevuje tak, že si zakrývá uši rukama. Richard jí ale dal čas. Trvalo to sice déle, ale asi po půl roce si Kijivu na Richarda zvykla. Zvykla si i na ošetřovatelé, kteří jí často upláceli dobrotami. Kiji je všem hodně vybíravá a tak se nespokojila s banámem jako Ríša. Mango, hroznové víno, čaje a tvaroh. To je kijiina oblíbená čtyřka.
Soužití Kiji a Richarda působilo jako život harmonického páru. Richard se o Kiji staral, nosil jí dřevitku na hnízda a dával jí dokonce i přednost při odcházení do zázemních ložnic. Netrvalo dlouho a v našem zoo parku se narodilo první gorilí mládě jménem Moja. ( plánuji koupit mládě gorily od safari-píšu o ní hned,abych to pak nemusel dopisovat ;-))
Dlouho jsme nemohli přijít na to, jakého je Moja pohlaví. Testy vycházely pokaždé jinak a spekulovat o pohlaví naší první gorilky začaly i bulvární deníky. Asi po dvou měsících bylo jasno. Moja je samička. Kijivu se o Moju vzorně starala. Bylo vidět, že zažila výchovu mláďat ve své rodné skupině. S příchodem Moji se ale začal objevovat hlavní nedostatek starého pavilonu - byl moc malý. Mezitím co Moja vyrůstala probíhala na druhém koci zoo parku stavba nového pavilonu goril. Protáhla se na docela dlouho dobu. Gorilí rodinka si pokidně žila svůj život v zoo. Moja rostla ve velmi šikovnou, chytrou a statečnou slečnu. I přesto, ze jí byly teprv tři roky působila velmi chytře a dospěle. Pak ale na svět přišel další potomek Richarda a Kijivu - Tatu.
Mojin první sourozenec - v podstatě můžeme říci první bráška na hraní. Tatunek je celý tatínek. Nemá rád samotu a nejraději se vozí na mámině nebo na ségře. Kiji ho ale Moje půjčovat nechtěla. Proč, to nikdo neví. Mezitím co Tatu rostl, v zoo parku vyrostl nový pavilon pro gorily. Velké stěhování bylo pro gorily docela nevšední. Jeli přes celou zoo v klecích a prohlíželi si ostaní zvířata. V novém pavilonu se mohl projevit talent Tatua. Je to rozený akrobat. Nové prolézačky byly pro něho jako stvořené. Nikdo je v té době nevyužíval více než on. Tatu pomalu rostl a v gorilí tlupě jaksi začala chybět nějaká ta tetička. Tu jsme bohužel nemohli sehnat. Tatu se osamostatňoval a více než Kijivu se i něho starala právě Moja. Nejspíš zastupovala tu funcki tetičky :-) Kijivu tak měla více času na sebe a na Richarda. Ten kdo čeká, že napíši o dalším mláděti má pravdu - narodilo se zatím poslední mládě Kijivu jménem Kiburi.
Kiburi, aneb zlatíčko ošetřovatelů. Je to veliký smíšek. Pořád se usmívá. Nejroztomilejší je, když spinká. Jeho první dny nebyly zrovna klidné, protože v té doběla přijela dlouho očekávaná gorilí samice. Ale ať neodskakuji od Kibíka. Je to velký kouma a průzkumátor. Několikrát se i snažl dostat se do přípravny krmiva. Mřížemi ale neprotáhl hlavičku :-) . Má rád všechno ovoce - je to takový náš milý strávník, který spapká všechno, co mu dáme. Vrátím se ale k nové samici. Psal se konec ledna 2011 a k nám přijela nová samice gorily jménem Bikira.
Bikira se s naší skupinkou setkala asi týden po svém příjezdu ze zoo v Irsku. Přijela k nám z jednoho prostého důvodu - odchování mláděte, které ještě nikdy neměla. Její seznamování nebylo zrovna klidné. Kiji ji moc v lásce neměla, ale že by na ni útočila, to se říci nedá. Kiji se držela stranou od Bikiry a naopak. Takový přechodník mezi nimi byl Richard. Skromná a citlivá Bikira cítila, že to není tak jak má být a začala se s Kijivu kamarádit. Kiji to nějak nevadilo a z obou jsou po necelém roce velmi dobré kamarádky. Na podzim se Bikiře narodilo její první mládě - sameček Tano.
Ten se zatím jen nechává chovat a vozit na mamčiných zádech. Sem tam si šáhne na ostatní gorily, ale přeci jen se stále drží u mamky. Zatím posledním dospělím přírůstkem je samice Mayani. I přes počátěční neshody s Bikirou Maya do skupiny zapadla. S Kiji se samice okamžitě spřátelila. Jinak tomu není ani s Richardem a mláďata. Bikira si na ni ž docela zvykla, ale občas se jí snaží zahnat. Nejsou to ale přímo útoky, ale jen náznaky. Mayani je velice učenlivá a zvědavá gorila. Velice ráda si hraje s mláďaty a ráda je vozí na zádech. Mayani naprosto očarovala Richarda, který se s ní měsíc po příjezd žačal pářit. Jejich snaha přinesla výsledek. Mayani se na konci března narodilo zdravé mládě. Je to sameček jménem Shambe. Je to již třetí sameček narozený u nás. Je to ještě malí šmudla, dostal už ale i přezdívku - říkáme mu Šamík ( psáno Shamík ) Maya se o něho pečlivě stará. Než ale začne sám prozkoumávat svět, bude to ještě několik týdnů trvat.

Naše gorily:

Jméno : Richard
Přezdívka : Ríša
Pohlaví : samec
Matka : HLEDÁME
Otec : HLEDÁME
Potomci : Moja, Tatu, Kiburi, Tano


Jméno : Kijivu
Přezdívka : Kiji
Pohlaví : samice
Matka : HLEDÁME
Otec : HLEDÁME
Potomci : Moja, Tatu, Kiburi


Jméno : Bikira
Přezdívka : Biki, Bikča
Pohlaví : samice
Matka : HLEDÁME
Otec : HLEDÁME
Potomci : Tano


Jméno : Mayani
Přezdívka : May, Mája
Pohlaví : samice
Matka : HLEDÁME
Otec : HLEDÁME
Potomci : x

BUDE BRZY DOPLNĚNO !

Jméno : Moja
Přezdívka : Mojánek :-)
Pohlaví : samice
Matka : Kijivu
Otec : Richard
Potomci : x

BUDE BRZY DOPLNĚNO !

Jméno : Tatu
Přezdívka : Tatunek
Pohlaví : samec
Matka : Kijivu
Otec : Richard
Potomci : x


Jméno : Kiburi
Přezdívka : Kibík, Šmudlík :-)
Pohlaví : samec
Matka : Kijivu
Otec : Richard
Potomci : x


Jméno : Tano
Přezdívka : Taník
Pohlaví : samec
Matka : Bikira
Otec : Richard
Potomci : x


Jméno : Shambe
Přezdívka : Shamík
Pohlaví : samec
Matka : Mayani
Otec : Richard
Potomci : x

BUDE BRZY DOPLNĚNO !


Fotogalerie našich goril


Další fotografie naleznete zde zde a zde

Co dál ?

17. listopadu 2011 v 12:00 | Ťupy |  Novinky
Ahoky, po delší době jsem se rozhodl, že napíšu nějaký ten článek. A nadpis co dál ? Tak tato otázka mě trápí už docela dlouho. Jak jste si jistě všimli, na blogu to jaksi pořádně nefunguje. No do konce roku se to tu pokusim nějak doklepat a pak se to tu snad začne vracet do starých dobrých kolejí. Návštěvnost značně klesá a já se ani nedivim :-) Takže od roku 2012 čekejte změnu ;-)

V roce 2012 se budeme zaobírat hlavně primáty ( především čeleď hominidi ) - gorily, šimpanzi, orangutani, paviáni, mandrilové,... Budou to hlavně druhy, které můžete nalézt v našem zoo parku. Bystré hlavy jistě postřehli, že mandrilové u nás nejsou. Co není, může být - v našem případě bude ;-) Takže se můžete tešit na mandrily ;-) Celkový design blogu bude samozřejmě přizpůsoben PRIMÁTŮM.

Ale nejlepší začátek pro rok primátů by byl přeci jen nějaký ten primát, ne ? A i to se splní. V první řadě to bude samička gorily nížinné, která k nám přijede hned v lednu. V lednu také očekávám porod naší šimpanzí samičky Calliope. Malá Torin se tak konečně dočká sourozence.

To, že se v roce 2012 budeme bavit hlavně o primátech neznaméná, že k nám nebude přijíždět nic jiného než opice, právě naopak. Ostatních zvířat bude samozřejmě více, než opic :-)

Tak nebudu se tu vykecávat, nějak na to nemám náladu a dám vám sem nějaké obrázky novinek 2012 - ovšem ne od Schleich ;-)


Samička kapybary - bude-li k sehnání, tak jí u nás určitě uvidíte. Kdo by nechtěl chovat největšího hlodavce světa :-)

A malá kapybarátka - jakojejich maminka - snad u nás budou také.

Voduška velká - samec. Já ho tak chci - Collecta jde do sebe :D


Další novinky budou od Mojo :

Alpaky 2012

12. listopadu 2011 v 9:51 | Ťupy |  Novinky
Po delší přestávce je tu další hodnocení novinek 2012.

Sloni 2012

4. listopadu 2011 v 16:38 | Ťupy |  Novinky
Článek sice jen pro sběratele divokých zvířat, ale i tak snad potěší rančery ;-)
Takže vás nebudu dlouho napínat, začnu s tím horším. ( Podle mého názoru ;-))